Local Maple Syrup!

IMG_20210324_164039687_HDR.jpg
image004.jpg
IMG_20210318_163036913_HDR_edited.jpg

The Local Story behind Madbury Maple's:

 

In 1998 when our late mother learned the art of making Maple Syrup, she naturally got her boys hooked on this awesome and spectacular spring adventure that is Maple Sugaring.

Running off the bus to greet Mom then quickly out to the woods at the ripe age of 10 & 9. We first started tapping trees with Market Basket milk jugs, evolving to food grade 5 gallon buckets, then to small lines of tubing powered by marine pumps to finally our 400+ tap mainline vacuum operation with an additional 100ish taps on buckets.

 

How It's Done: 

During mid-February into late march when the snow is slowly disappearing, we collect roughly 10,000 gallons of raw maple sap to be boiled down into Maple Syrup. Our mainline of tubing does most of the work while we still rely on buckets to get to taps that are out of reach. On average we make anywhere from 200-250 gallons of syrup. 

Delivery & Shipping:

 

Delivery is free within the Oyster River District and USPS flat rate shipping can be arranged as well. 

Please check out more of our adventures on Instagram at Madbury.Maples or click the links below: 

Thank you for supporting Madbury Maple's, LLC and the Oyster River District of New Hampshire! 

  • Instagram
  • YouTube

Prices

Grade A- Robust 

Madbury Maple's Maple Syrup Liter

Liter - $28

Madbury Maple's Maple Syrup 500ml

500ml - $16

Madbury Maple's Maple Syrup 250ml

250ml - $10

Maple Cream

Maple Cream is simply aerated maple syrup; nothing added. 

Maple Syrup is ready at ~219 degrees. 

Maple Cream on the other hand is boiled to 232 degrees then quickly removed from heat and left to sit in an ice/water bath overnight. Once rested, it is introduced to a stainless steel gear pump that aerates the syrup to a consistency we call "Maple Cream". 

It will turn any maple syrup critic into a believer as this delicious treat can be spread on ANYTHING and is commonly reffered to as Maple Butter due to its vast uses. 

20162.jpeg

Half-Pound - $10

(Coming June 2021)

20158.jpeg

One Pound - $18

20162.jpeg

Quarter Pound - $6 (Coming June 2021)

IMG_20210428_112601227~2.jpg
Ice mayhem.. We have a lot of hills and